czwartek, 30 kwietnia 2015

Warsztaty "Wiki, Stadt und Schule"

27-28 kwietnia odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu warsztaty językowe dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych uczących się języka niemieckiego na poziomie A2-B1. W zajęciach prowadzonych przez pana Denisa Barthel’a z Berlina wzięło udział łącznie 16 uczniów z 4 różnych szkół: z Zespół Szkół im. Ks. Stanisława Staszica i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie i I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu.
W czasie dwudniowych warsztatów prowadzonych w języku niemieckim został poruszony problem poszanowania praw autorskich, uczniowie dowiedzieli się również, jak sensownie korzystać z treści zamieszczonych w Wikipedii, a także jak profesjonalnie pisać teksty o swojej miejscowości z wykorzystaniem dostępnych narzędzi internetowych.
W czasie praktycznej części warsztatów ich uczestnicy pod okiem pana Barthel’a szukali informacji na temat Tarnobrzega i okolic oraz pisali i publikowali własne teksty. Do 12 maja 2015r. uczniowie nadal mają czas, aby doszlifować swoje prace, nanosząc wskazówki otrzymane od prowadzącego.
Celem warsztatów pt. „Wiki, Stadt Und Schule” jest promowanie mniej znanych regionów oraz małych miejscowości. Uczniowie bardzo często sami dowiadują się więcej o swoich regionach oraz przedstawiają wyniki swojej pracy Internautom z całego świata. W czasie warsztatów w Tarnobrzegu uczniowie przygotowywali projekty na temat zabytków, ciekawych form spędzania wolnego czasu, sportu oraz sceny muzycznej i tanecznej Tarnobrzega i okolic. Wyniki ich pracy dostępne są na stronie internetowej: http://wiki.goethe.de/bildungmachtschule/index.php/Tarnobrzeg

Warsztaty były możliwe dzięki zaangażowaniu w/w szkół oraz nauczycieli: Iwony Ćwik, Małgorzaty Mycek, Iwony Ślęzak oraz Zbigniewa Drobka, Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Głównym organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Instytut Goethego w Warszawie, który w osobie pana Piotra Garczyńskiego czuwał nad przebiegiem warsztatów w naszym mieście.
Po warsztatach dla uczniów nauczyciele języka niemieckiego mogli spotkać się z panem Barthel'em i omówić dalszą współpracę z Instytutem Goethego.


W Polsce warsztaty odbywają się w 6 miastach. Prace uczestników będą oceniane 24 kwietnia 2015- dla najlepszych przewidziany jest udział w międzynarodowych warsztatach na Łotwie (w Rydze) lub na Węgrzech (w Budapeszcie). 

Naszą szkołę reprezentowały: Kinga Wilk i Wioletta Grocholska z klasy IIIg oraz Izabela Rębisz i Linda Kővérová z klasy Ia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz